Wednesday, March 25, 2015

1983 FILM BALLOT

Another one of my old "Best in Film" ballots. To contrast beside the Academy's nominees & winners. 
Other year-end ballots posted at The Wandering Image:   1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991,1992,
 199319941995199619971998199920002001, 2002, 2003,
 2004200520062007200820092010201120122013, 2014


Also, if you wish to view my favorite 30 films of 1983, go here



Note: "Animated Short" and "Animated Feature" categories have been merged into one Animation category, regardless of runtime length. Also "Sound Editing" and "Sound Mixing" have been combined into one "Sound Design" category. Focusing on both overall mix and sound creation.







*THE RIGHT STUFF
VIDEODROME
THE KING OF COMEDY
TESTAMENT
TENDER MERCIES
SCARFACE
NEVER CRY WOLF
LOCAL HERO
A CHRISTMAS STORY
CHRISTINE


actual oscar nominees:
THE BIG CHILL
THE DRESSER
THE RIGHT STUFF
TENDER MERCIES
TERMS OF ENDEARMENT (won)










*NOSTALGHIA
L'ARGENT [MONEY]
JEANNE DIELMAN
FANNY & ALEXANDER
EL SUR
BERLIN ALEXANDERPLATZ

MERRY CHRISTMAS MR. LAWRENCE
PAULINE AT THE BEACH
NIGHT OF SHOOTING STARS
DANTON 

actual oscar nominees:
CARMEN
ENTRE NOUS
FANNY & ALEXANDER (won)
JOB'S REVOLT
LE BAL









*Andrei Tarkovsky for NOSTALGHIA
Robert Bresson for L'ARGENT
Philip Kaufman for THE RIGHT STUFF
Chantal Akerman for JEANNE DIELMAN 

David Cronenberg for VIDEODROME

actual oscar nominees:
Peter Yates for THE DRESSER
Ingmar Bergman for FANNY & ALEXANDER
Mike Nichols for SILKWOOD
Bruce Beresford for TENDER MERCIES
James L. Brooks for TERMS OF ENDEARMENT (won)










*Shirley MacLaine in TERMS OF ENDEARMENT
Delphine Seyrig in JEANNE DIELMAN
Meryl Streep in SILKWOOD
Jane Alexander in TESTAMENT
Debra Winger in TERMS OF ENDEARMENT

actual oscar nominees:
Jane Alexander TESTAMENT
Shirley MacLaine TERMS OF ENDEARMENT (won)
Meryl Streep SILKWOOD

Julie Walters EDUCATING RITA
Debra Winger TERMS OF ENDEARMENT










*Robert De Niro in THE KING OF COMEDY
Albert Finney in THE DRESSER
Robert Duvall in TENDER MERCIES
Charles Martin Smith in NEVER CRY WOLF
Tom Courtenay in THE DRESSER

actual oscar nominees:
Michael Caine in EDUCATING RITA
Tom Conti in REUBEN REUBEN
Tom Courtenay in THE DRESSER
Robert Duvall in TENDER MERCIES (won)
Albert Finney in THE DRESSER










*Alfre Woodard in CROSS CREEK
Cher in SILKWOOD
Melinda Dillon in A CHRISTMAS STORY
Amy Irving in YENTL
Jamie Lee Curtis in TRADING PLACES

actual oscar nominees:
Cher in SILKWOOD
Glenn Close in THE BIG CHILL
Linda Hunt in THE YEAR OF LIVING DANGEROUSLY (won)
Amy Irving in YENTL
Alfre Woodard in CROSS CREEK






 


*Jack Nicholson in TERMS OF ENDEARMENT
Darren McGavin in A CHRISTMAS STORY
Fred Ward in THE RIGHT STUFF
Sam Shepard in THE RIGHT STUFF
Charles Durning in TO BE OR NOT TO BE

actual oscar nominees:
Charles Durning TO BE OR NOT TO BE
John Lithgow TERMS OF ENDEARMENT

Jack Nicholson TERMS OF ENDEARMENT (won)
Sam Shepard in THE RIGHT STUFF
Rip Torn in CROSS CREEK










*FANNY & ALEXANDER - Bergman
TENDER MERCIES - Horton Foote
THE KING OF COMEDY - Paul D. Zimmerman 
VIDEODROME - David Cronenberg
SILKWOOD - Nora Ephron

actual oscar nominees:
THE BIG CHILL
FANNY & ALEXANDER
SILKWOOD
TENDER MERCIES (won)
WARGAMES








 


*THE DRESSER - Ronald Harwood
SCARFACE - Oliver Stone
TERMS OF ENDEARMENT - James L. Brooks
THE RIGHT STUFF - Philip Kaufman
A CHRISTMAS STORY - Bob Clark, Jean Shepherd

actual oscar nominees:
BETRAYAL
THE DRESSER
EDUCATING RITA
REUBEN, REUBEN
TERMS OF ENDEARMENT (won)











*KOYAANISQATSI
SANS SOLEIL
VOYAGE IN TIME
BURROUGHS
WHEN THE MOUNTAINS TREMBLE
STYLE WARS

actual oscar nominees doc feature:
CHILDREN OF DARKNESS
FIRST CONTACT
HE MAKES ME FEEL LIKE DANCIN (won)
THE PROFESSION OF ARMS
SEEING RED

actual oscar nominees doc short:
FLAMENCO AT 5:15 (won)
IN THE NUCLEAR SHADOW
SEWING WOMAN
SPACES: ARCHITECTURE OF PAUL RUDOLPH
YOU ARE FREE













*TWICE UPON A TIME
FIRE AND ICE
BAREFOOT GEN
DIMENSIONS OF DIALOGUE
HELL [PÕRGU]
THE PROFESSIONAL: GOLGO 13
ROCK & RULE


actual oscar nominees animated short:
MICKEY'S CHRISTMAS CAROL
SOUND OF SUNSHINE SOUND OF RAIN
SUNDAE IN NEW YORK (won)












*RUMBLE FISH - Stephen H. Burum, ASC
FANNY & ALEXANDER - Sven Nykvist, FSF
EL SUR - José Luis Alcaine, AEC
THE RIGHT STUFF - Caleb Deschanel, ASC
THE HUNGER - Stephen Goldblatt, ASC

actual oscar nominees:
FANNY & ALEXANDER (won)
FLASHDANCE
THE RIGHT STUFF
WARGAMES
ZELIG









*KOYAANISQATSI - Ron Fricke
NOSTALGHIA - Erminia Marani, Amedeo Salfa
THE RIGHT STUFF - Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Stephen A. Rotter, Tom Rolf
RUMBLE FISH - Barry Malkin
FLASHDANCE - Walt Mulconery, Bud Smith

actual oscar nominees:
BLUE THUNDER
FLASHDANCE
THE RIGHT STUFF (won) 
SILKWOOD
TERMS OF ENDEARMENT











*KOYAANISQATSI - Philip Glass >
SCARFACE - Giorgio Moroder >
RETURN OF THE JEDI - John Williams >
THE KEEP - Tangerine Dream >
VIDEODROME - Howard Shore >

actual oscar nominees:
CROSS CREEK
RETURN OF THE JEDI
THE RIGHT STUFF (won)
TERMS OF ENDEARMENT
UNDER FIRE
THE STING II
TRADING PLACES
YENTL (won)









*FANNY & ALEXANDER - Anna Asp
RETURN OF THE JEDI - Norman Reynolds, Fred Hole, James Schoppe; Michael Ford
THE RIGHT STUFF - Geoffrey Kirkland, George R. Nelson
YENTL - Roy Walker, Leslie Tomkins; Tessa Davies
VIDEODROME - Carol Spier, Angelo Stea

actual oscar nominees:
FANNY & ALEXANDER (won)
RETURN OF THE JEDI
THE RIGHT STUFF
TERMS OF ENDEARMENT
YENTL











*FANNY & ALEXANDER - Marik Vos
ZELIG - Santo Loquasto
THE DRAUGHTSMAN'S CONTRACT - Sue Blane
HEART LIKE A WHEEL - William Ware Theiss
CROSS CREEK - Joe I. Tompkins

actual oscar nominees:
CROSS CREEK
FANNY & ALEXANDER (won)
HEART LIKE A WHEEL
THE RETURN OF MARTIN GUERRE
ZELIG








*THRILLER - Rick Baker
RETURN OF THE JEDI - Phil Tippett, Tom Smith, Graham Freeborn
VIDEODROME - Rick Baker
THE HUNGER - Dick Smith, Peter Montagna, Nick Dudman
THE DRESSER - Alan Boyle, Barbara Ritchie











*RETURN OF THE JEDI
BRAINSTORM
VIDEODROME
THE RIGHT STUFF
TWILIGHT ZONE THE MOVIE

actual oscar nominees: 
RETURN OF THE JEDI (won)











*RETURN OF THE JEDI
VIDEODROME
THE RIGHT STUFF
CHRISTINE
NEVER CRY WOLF

actual oscar nominees sound mix:
NEVER CRY WOLF
RETURN OF THE JEDI
THE RIGHT  STUFF (won)
TERMS OF ENDEARMENT
WARGAMES

actual oscar nominees sound edit:
RETURN OF THE JEDI
THE RIGHT STUFF (won)











*REASSEMBLAGE:  
FROM THE FIRELIGHT TO THE SCREEN
MICHAEL JACKSON'S THRILLER
THE CRIMSON PERMANENT ASSURANCE
IT'S A GOOD LIFE [TWILIGHT ZONE MOVIE]

NIGHTMARE AT 20,000 FT [TWILIGHT ZONE MOVIE]










categories courtesy of Muriel:






*1) Candle light ruins for departed mother (snow & flashback) - NOSTALGHIA
2) Max's TV is behaving orgasmically ("Come to Nicky") - VIDEODROME
3) Levitating above the bed - THE MIRROR
4) John Glenn witnesses flurry of lights during orbit - THE RIGHT STUFF
5) Cowboy Ralphie rescues family from Black Bart - CHRISTMAS STORY
6) Luke's lightsaber escape above Sarlacc pit - RETURN OF THE JEDI
7) Crushed '58 Plymouth Fury regenerates to mint condition - CHRISTINE
8) The Grid 1 & 2 sequence - KOYAANISQATSI
9) Abandoned garage fight with Biff - RUMBLE FISH
10) Mowat, one with the pack, chases caribou - NEVER CRY WOLF
11) Tony's mansion shootout and demise. climax of SCARFACE
12) Exiting a fallout shelter prematurely. - THE DAY AFTER
13) Suicide by impalement on a pair of scissors- THE DEAD ZONE
14) Darkwolf jumps from pterodactyl & begins massacre - FIRE AND ICE
15) sudden headshot in the hospital morgue - THE BEYOND




also this in its entirety: 














*THE RIGHT STUFF
THE DRESSER
SILKWOOD
RUMBLE FISH
TERMS OF ENDEARMENT
STREAMERS









*1) Cronenberg for VIDEODROME and THE DEAD ZONE
2) Tarkovsky for NOSTALGHIA, THE MIRROR and VOYAGE IN TIME
3) Peter Greenaway for THE FALLS & DRAUGHTSMAN'S CONTRACT
4) Fassbinder for BERLIN ALEXANDERPLATZ & STATIONMASTER'S WIFE
5) John Sayles for BABY IT'S YOU and LIANNA 
6) Landis for THRILLER, TRADING PLACES, & TWILIGHT ZONE MOVIE
7) Francis Ford Coppola for THE OUTSIDERS and RUMBLE FISH








*1) Godfrey Reggio for KOYAANISQATSI
2) Edward Yang for THAT DAY ON THE BEACH
3) Peter Greenaway for THE FALLS
4) Gaston Kaboré for WEND KUUNI
5) James L. Brooks for TERMS OF ENDEARMENT
6) Tony Scott for THE HUNGER







*1) Matthew Modine in STREAMERS
2) Alfre Woodard in CROSS CREEK
3) Rosanna Arquette in BABY IT'S YOU
4) Matthew Broderick in WARGAMES
5) Kevin Costner in TESTAMENT
6) Chris Penn in THE OUTSIDERS and RUMBLE FISH
7) Peter Weller in OF UNKNOWN ORIGIN
8) David Alan Grier in STREAMERS
9) Nicolas Cage in RUMBLE FISH
10) Lukas Haas in TESTAMENT 
 




Other year-end ballots posted at The Wandering Image:   1980, 1981,
 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991,1992,
 199319941995199619971998199920002001, 2002, 2003,
 2004200520062007200820092010201120122013, 2014

No comments:

Post a Comment